UCR10EVHFSR100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/3W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
UCR10EVHFSR100 PDF
Type Description
Series:UCR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Resistance:100 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:0/ +150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)