CS25JTE2R70
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
Description
RES 2.7 OHM 5% 3W 1225
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CS25JTE2R70 PDF
Type Description
Series:CS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.7 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package:1225
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.254" W (3.20mm x 6.45mm)
Height - Seated (Max):0.041" (1.05mm)