RP2012S-180-J
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/3W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RP2012S-180-J PDF
Type Description
Series:RP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:18 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:0/ +200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)