RMCF1206FG10R2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 10.2 OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RMCF1206FG10R2 PDF
Type Description
Series:RMCF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10.2 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)