RC6432F2R37CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
RES 2.37 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC6432F2R37CS PDF
Type Description
Series:RC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.37 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)