HPCR0402-R-47R0FT
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
RES 47 OHM 1% 1/8W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
HPCR0402-R-47R0FT PDF
Type Description
Series:HPCR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:47 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)