9T04021A5901FBHF3
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
9T04021A5901FBHF3 PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:5.9 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)