ERJ-MP2KF47MU
Description
RES 0.047 OHM 1% 1/2W 1206
DataSheet
ERJ-MP2KF47MU PDF
Type Description
Series:ERJ-MP2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Resistance:47 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)