RC3225F2261CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
RES 2.26K OHM 1% 1/3W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC3225F2261CS PDF
Type Description
Series:RC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.26 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)