CR085R36F
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CR085R36F PDF
Type Description
Series:CR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.36 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:-
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)