RW1S0BAR150JT
Description
RES 0.15 OHM 5% 1W J LEAD
DataSheet
RW1S0BAR150JT PDF
Type Description
Series:RW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:150 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±90ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:2512 J-Lead
Supplier Device Package:SMD J-Lead, Pedestal
Ratings:-
Size / Dimension:0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height - Seated (Max):0.141" (3.58mm)