ERA-2HRC59R0X
Description
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/16W 0402
DataSheet
ERA-2HRC59R0X PDF
Part Status:Obsolete
Resistance:59 Ohms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)