HPC12JB50L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 0.05 OHM 5% 5W 5048 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
HPC12JB50L0 PDF
Type Description
Series:HPC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Thick Film
Features:Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead
Supplier Device Package:SMD
Ratings:-
Size / Dimension:0.480" L x 0.500" W (12.19mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):0.400" (10.16mm)