TCR1206N33K
Manufacturer
VIGOR # :
Description
RES SMD 33KOHM 0%/-10% 1/8W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
TCR1206N33K PDF
Type Description
Series:TCR, Neohm
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:33 kOhms
Tolerance:0%, -10%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)