MCR03ERTFL1R00
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603
DataSheet
MCR03ERTFL1R00 PDF
Type Description
Series:MCR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)