LVC25FR075EV
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 0.075 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
LVC25FR075EV PDF
Type Description
Series:LVC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:75 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)