ERJ-12ZQJ3R6U
Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 2010
DataSheet
ERJ-12ZQJ3R6U PDF
Type Description
Series:ERJ-12Z
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:3.6 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)