Y112118K7000A0R
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
SMR1D 18K700 TCR2 0.05% B T
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y112118K7000A0R PDF
Type Description
Series:SMR1D
Package:Strip
Part Status:Active
Resistance:18.7 kOhms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.16W
Composition:Metal Foil
Features:Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:2512 J-Lead
Supplier Device Package:SMD
Ratings:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.79mm)