Y14870R04700F6R
Description
RES 0.047 OHM 1% 1W 2512
DataSheet
Y14870R04700F6R PDF
Part Status:Active
Resistance:47 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)