RMCP0603JT100R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 100 OHM 5% 1/4W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RMCP0603JT100R PDF
Type Description
Series:RMCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)