FC4L76R003FER
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
CURRENT SENSE CHIP 1% 0.003 OHM
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
FC4L76R003FER PDF
Type Description
Series:FC4L
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:3 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 3015 (7638 Metric), 1530
Supplier Device Package:7638
Ratings:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.299" W (3.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)