RGC0603FTC4K22
Description
RES 4.22K OHM 1% 1/10W 0603
DataSheet
RGC0603FTC4K22 PDF
Part Status:Active
Resistance:4.22 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)