Y08566R60000D9W
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
VCS1625P 6R6000 TCR2 0.5% S W
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y08566R60000D9W PDF
Type Description
Series:VCS1625P
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:6.6 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device Package:SMD
Ratings:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.10mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)