WSHM2818R0800FEB
Description
RES 0.08 OHM 1% 7W 2818
DataSheet
WSHM2818R0800FEB PDF
Type Description
Series:WSHM2818
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:80 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):7W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.069" (1.75mm)