SR1-1206-111
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 110 OHM 5% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR1-1206-111 PDF
Type Description
Series:SR1
Package:Bag
Part Status:Active
Resistance:110 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.061" W (3.20mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.61mm)