LVK12R050CER
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
0.5W 0.050 OHMS 0.25% LVK (1206)
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
LVK12R050CER PDF
Type Description
Series:LVK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)