Y1624900R000Q0W
Description
RES SMD 900 OHM 0.02% 1/5W 0805
DataSheet
Y1624900R000Q0W PDF
Type Description
Series:VSMP
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:900 Ohms
Tolerance:±0.02%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)