Y162420R0000D9R
Description
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/5W 0805
DataSheet
Y162420R0000D9R PDF
Type Description
Series:VSMP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)