FCSL05R010FER
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/5W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
FCSL05R010FER PDF
Type Description
Series:FCSL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 0402 (1005 Metric), 0204
Supplier Device Package:-
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)