Y149610R6000C0R
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES SMD 10.6OHM 0.25% 0.15W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y149610R6000C0R PDF
Type Description
Series:VSM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10.6 Ohms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.15W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)