AA0805FR-07294KL
Description
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805
DataSheet
AA0805FR-07294KL PDF
Part Status:Active
Resistance:294 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)