WSL0603R0420FEA18
Description
RES 0.042 OHM 1% 1/5W 0603
DataSheet
WSL0603R0420FEA18 PDF
Type Description
Series:WSL-HP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:42 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):0.023" (0.58mm)