HVCB2010JKL250M
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 250M OHM 5% 1W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
HVCB2010JKL250M PDF
Type Description
Series:HVC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:250 MOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.030" (0.76mm)