Y11725K10000B9R
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0805
DataSheet
Y11725K10000B9R PDF
Type Description
Series:VSM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.1 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)