RNCF1210BTC196K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 196K OHM 0.1% 1/3W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RNCF1210BTC196K PDF
Type Description
Series:RNCF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:196 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)