LVC06FR681EV
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 0.681 OHM 1% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
LVC06FR681EV PDF
Type Description
Series:LVC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:681 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)