Y08500R25000G3W
Description
RES 0.25 OHM 2% 1/2W 2516
DataSheet
Y08500R25000G3W PDF
Type Description
Series:VCS1625
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:250 mOhms
Tolerance:±2%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.10mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)