RN731ETTP1602C50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 16K OHM 0.25% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RN731ETTP1602C50 PDF
Type Description
Series:RN73
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Resistance:16 kOhms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)