RMCP0805FT17R8
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 17.8 OHM 1% 1/3W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RMCP0805FT17R8 PDF
Type Description
Series:RMCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:17.8 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)