RBDCR9000DL
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES 0.9 OHM 0.5% 1/2W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RBDCR9000DL PDF
Type Description
Series:RBD
Package:-
Part Status:Active
Resistance:900 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.041" (1.05mm)