LTR50UZPJ241
Description
RES SMD 240 OHM 1W 2010 WIDE
DataSheet
LTR50UZPJ241 PDF
Type Description
Series:LTR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:240 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package:2010
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)