Y11200R90000D9R
Description
RES 0.9 OHM 0.5% 1/4W 1610
DataSheet
Y11200R90000D9R PDF
Type Description
Series:VCS1610
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:900 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Ratings:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)