LVC06JR150EV
Description
RES 0.15 OHM 5% 1/2W 1206
DataSheet
LVC06JR150EV PDF
Part Status:Active
Resistance:150 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)