ERJ-L14UJ98MU
Description
RES 0.098 OHM 5% 1/3W 1210
DataSheet
ERJ-L14UJ98MU PDF
Type Description
Series:ERJ-L14
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:98 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)