WSR3R0100FEB
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
RES 0.01 OHM 1% 3W 4527
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WSR3R0100FEB PDF
Type Description
Series:WSR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Element
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:4527 J-Lead
Supplier Device Package:4527
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)