SR1-0603-027
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 27 OHM 5% 1/16W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR1-0603-027 PDF
Type Description
Series:SR1
Package:Bag
Part Status:Active
Resistance:27 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)