73M5R043F
Description
RES 0.043 OHM 1% 5W 4527
DataSheet
73M5R043F PDF
Part Status:Active
Resistance:43 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Metal Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.449" L x 0.272" W (11.40mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)