ERJ-3RED15R8V
Description
RES 15.8 OHM 0.5% 1/10W 0603
DataSheet
ERJ-3RED15R8V PDF
Type Description
Series:ERJ-3RE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:15.8 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)