WSR2R5000JEK
Description
RES 0.5 OHM 5% 2W 4527
DataSheet
WSR2R5000JEK PDF
Type Description
Series:WSR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:500 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Element
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)