FC4L16R030FER
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 0.03 OHM 1/4W 0603 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
FC4L16R030FER PDF
Type Description
Series:FC4L
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:30 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Supplier Device Package:1608
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)